För föräldrar

Almtunakyrkans försäljning av begagnade barnkläder och leksaker
Behöver ditt barn en ny vinteroverall? Nya skor? Ett brädspel?

Välkommen lördag 9 mars 2013 kl 10-13 till S:t Pers kyrka (OBS att det är där, inte Almtunakyrkan, som vi håller till). Vi säljer begagnade barnkläder, leksaker, mammakläder med mera och man kan göra riktiga fynd. Det finns också möjlighet att köpa korv med bröd eller fika och plats för att sitta ner och umgås. För barnen ordnas det bland annat fiskdamm. 

Vart går pengarna?
Du som lämnat in varan till försäljning får 70 procent av summan. Resten av pengarna går till Svenska kyrkans internationella arbete för att ge rent vatten, mat och hälsa till Ugandas barn (se http://www.svenskakyrkan.se/default.aspx?id=640645). Du bidrar till det både när du handlar eller lämnar varor till marknaden i St. Perskyrkan, eller hjälper till som volontär. I höstas samlade vi ihop 24 500 kr.

Vill du lämna in kläder och varor till försäljning?
Av utrymmesskäl måste vi begränsa mängden varor, och för att sälja varor måste man ha ett försäljningsnummer. Läs här om hur du får ett försäljningsnummer till Almtunakyrkans klädförsäljning.
Vill du hjälpa till? Här finns information om hur du kan bidra till Almtunakyrkans klädförsäljning och vad du får för det.