I dagens samhälle går stor del av vår tid åt till kommunikation med andra människor. Mejlen plingar, telefonerna ringer, radio och teve sänder dygnet runt. Världen är stor och vi vill hänga med. Den moderna människan är ständigt uppkopplad, ständigt nåbar. Men mitt i denna virvel av information är det lätt att tappa taget om själen.
På reträtt
Att åka på retreat är att för ett par dagar dra sig undan. Jesus sökte sig ibland till platser för att vila och hämta kraft. (Markusevangeliet 6:31). På retreaten står själen och andligheten i centrum för uppmärksamheten. Större delen av tiden är man i tystnad. På så sätt får man en möjlighet att lyssna inåt till sina egna tankar.
Retreaten är också en möjlighet att få reflektera över sin tro och upptäcka mer av vem Gud är. De retreater som anordnas inom Svenska kyrkan bygger på den kristna tron. Dagarna delas in och ges rytm med hjälp av andakter, meditation och måltider. Däremellan råder tystnad och egen tid för reflektion.
Natursköna miljöer
Retreatgårdarna ligger ofta i naturskön miljö och många väljer att spendera mycket av den tysta tiden med vandringar i omgivningen. Andra väljer att läsa, handarbeta eller bara vara. Man gör det som känns rätt för en själv. Det kan vara en ovan känsla att inte anpassa sig efter omgivningens önskemål. Ovan men befriande.
I länklistan hittar du exempel på några retreatgårdar som drivs i olika regi. Du kan också kontakta ditt stift eller din församling och höra vad som anordnas i ditt närområde.