
Årlig minneshögtid i Hongkong efter massakern på Himmelska fridens torg 1989. Foto: Svenska kyrkan i Kina
Söndagen i midsommarhelgen är nämligen den helige Johannes Döparens dag. Och budskapet på denna söndag är: Profeterna behövs också idag! I vår tids värld och i våra lokala samhällen. Vi behöver alla dem som, likt Johannes Döparen, varnar när vårt samhälle drar åt fel håll, och som uppmuntrar och inspirerar till förändringar och radikala ”omvändelser”.
I psalmbokens samlingsbön för denna söndag ber vi Gud sända oss profeter som skärper vår blick för den som lider nöd och som upptänder vår vrede över orättfärdighet och hyckleri.
När väl den svenska sommaren äntligen har infunnit sig och vi är ljuvligt befriade från plikter och krav, då är väl denna böns innehåll kanske inte det första vi tänker på – eller?
Kanske ändå: för just när vi är avkopplade och har tid att lyssna inåt och reflektera över liv och vardag, när någon sommarpratare i P1 får oss att höja blicken över vår egen horisont – då kanske vi påminns om att inget gott i våra samhällsliv uppstår av sig självt. Att det goda samhället aldrig kan tas för givet.
Nej, liksom demokrati och rättvisa inte uppkommer av sig självt någonstans på vår jord, utan är resultatet av lång, och inte sällan blodig, kamp och längtan, så uppstår inte heller god och rättvis hälso- och sjukvård, skolutbildning för alla, juste polis- och domstolsväsende, omsorg om naturen, och så vidare, av sig självt.
Överallt i världen – också hos oss i Sverige – är allt detta resultat av alla medborgarnas gemensamma goda samverkan och strävan; ständigt uppmuntrad och kritiskt granskad av profetiska röster som outtröttligt driver på, varnar för orättvisor, girighet och felaktigheter, och ibland, i alltför många länder i vår värld, får betala med priset av personligt martyrskap (liksom Johannes blev fängslad och mördad av sin tids makthavare).
Ja, profeter i Johannes anda behöver vi också i vår tid. De som ”skärper vår blick för den som lider nöd” och ”som upptänder vår vrede över orättfärdighet och hyckleri”.
Manifestation för ett gott samhälle
Jag tänkte på detta häromveckan när upp emot 180 000 Hongkongbor samlades i stadens centrum på årsdagen av massakern på Himmelska Fridens torg, som skedde
3-4 juni 1989.
Många unga kineser i den rekordstora samlingen i år var inte ens födda när deras landsmän attackerades av kinesisk militär den gången för 23 år sedan i Peking.
Men de har hört berättelserna om vad som hände.
Och Kinas historia har lärt dem att det goda samhället, där den vanliga vardagsmänniskan får känna sig trygg och äta sig mätt och får utbildning och frihet, inte uppstår av sig självt.
Denna kväll, den 4 juni i år, tände tiotusentals unga Hongkong-kineser sina levande ljus tillsammans med sina äldre landsmän.
Det väldiga ljushavet vittnade om deras gemensamma längtan och bön om ett gott, tryggt, schyst och öppet Kina, fritt från destruktiv korruption och politisk överkontroll.
Ett Kina där ingen längre ska behöva vara rädd...
Lennart Hamark, kyrkoherde, Svenska kyrkan i Kina / Hongkong
Kontakta redaktionen