Lars Wangby, präst i Svenska kyrkan Burträsk-Lövånger, berättar och visar film från sommarens pilgrimsvandring längs Dag Hammarskjöldleden mellan Abisko och Nikkaloukta.
LÖRDAG 1 MARS KL. 18.00
VALLENS KAPELL
Servering
Nyhet / Publicerad 15 februari 2025
Kom till Vallens kapell lördag 1/3 kl 18.00. Lars Wangby berättar om och visar film från sommarens pilgrimsvandring längs Dag Hammarskjöldleden.
Lars Wangby, präst i Svenska kyrkan Burträsk-Lövånger, berättar och visar film från sommarens pilgrimsvandring längs Dag Hammarskjöldleden mellan Abisko och Nikkaloukta.
LÖRDAG 1 MARS KL. 18.00
VALLENS KAPELL
Servering
Dag Hammarskjöldsleden är en modern pilgrimsled i hjärtat av den svenska fjällvärlden. Den startar i Abisko och följer Kungsleden, innan den efter drygt nio mil når Nikkaluokta.
Pilgrimsleden har fått sitt namn efter Dag Hammarskjöld. Han är en av alla dem som funnit sin tillflykt i fjällvärlden och han höll gärna till i Abiskoområdet.
Pilgrimsvandrandet är ett relativt nytt inslag i Svenska kyrkan, trots att det är uråldrigt. Det finns många gamla pilgrimsleder i landet, som "återupptäckts" och som nu vandras av den nya tidens pilgrimer. I fjällvärlden har samerna sedan urminnes tider vandrat sina egna pilgrimsvägar och besökt sina egna heliga platser.
Dag Hammarskjöldsleden invigdes 2004. Pilgrimsleden har kommit till genom samarbete mellan Svenska kyrkan i Luleå stift, Länsstyrelsen i Norrbottens län och Svenska Turistföreningen. Arbetet med leden har utförts i nära samarbete med samer på lokal, regional och nationell nivå.
Präst i Burträsks församling, Svenska kyrkan Burträsk-Lövånger