Malin Lodin kan gå en mil under en arbetsdag i sjukhusets korridorer. Minst. Där möter hon patienter, anhöriga och vårdpersonal. Alla vill inte, eller behöver inte, prata, men Malin vill att de ska veta att det går; att hon är tillgänglig. Vi fick följa med under en förmiddag på Mälarsjukhuset och prata med henne om vikten av att synas, om lättnaden i att inte behöva vara tvärsäker och om hur en kopp kaffe kan öppna viktiga dörrar. Och blev inbjudna att vara med på en viktig stund för avsked.
”Har du ätit? Har du sovit?”
Frågorna är Malin Lodins. Hon är sedan i januari diakon på Sjukhuskyrkan på Mälarsjukhuset och vänder sig till Esko Mäkelä, som bara en dag tidigare har förlorat sin fru Barbro och som valt att bjuda med oss i samtalet med Malin. Hon säger:
– Det kan verka futtigt att fråga om mat och sömn, men det är så viktigt att ta hand om sig i sorgen.
Esko svarar att han både har ätit och druckit och tackar Malin för omtanken och för att hon, som han uttrycker det, ”finns där”. Det är ett ärligt och sårbart möte, två människor emellan. Människor som vet vad sorg innebär.
Vi är två personer från Krux& som tillåts vara med vid en avskedsstund där Esko ska säga farväl till sin fru i Mälarsjukhusets bårhus. Eftersom Barbro valt att donera sin kropp till forskning på Akademiska sjukhuset i Uppsala kommer Esko inte att kunna urnsätta askan på flera månader. Andakten på bårhuset blir därför viktig och Esko välkomnar oss att delta tillsammans med honom och Malin.
– Finns det någon psalm du vill att vi ska sjunga, undrar Malin medan vi rör oss mot bårhuset.
Esko har tänkt på psalm 289, ”Guds kärlek är som stranden”, en psalm han vet att hans fru tyckte om och som också är en av hans favoriter, eftersom den berättar om utmaningarna i att vara människa.
Andakten är inte lång. Malin läser en text och vi sjunger psalmen för Barbro. Esko får därefter ta farväl av sin livspartner i enskildhet. Sen samlas vi utanför.
”Jag ringer dig i morgon och kollar hur du har det”, säger Malin och Esko cyklar hemåt genom Eskilstuna.