Vill du hjälpa till i Gärsnäs församling?
Kontakta komminister Kerstin Graff kerstin.graff@svenskakyrkan.se telefon 0414-639 02, för mer information. Här nedan ges ett par exempel på vad man kan hjälpa till med.
Servera kaffe inför allhelgonahelgen.
Till allhelgonahelgen smyckar många sina gravar inför vintern. Fredagen före allhelgonahelgen bjuder församlingen på kaffe på kyrkogårdarna. Här finns möjlighet att hjälpa till.
Internationell grupp.
Brinner du för den världsvida kyrkan? Act Svenska kyrkan är Svenska kyrkan internationella bistånds- och utvecklingsverksamhet. De två stora insamlingsperioderna är under Advent-Trettondedag jul och under Fastan före Påsk. Då kan man lokalt göra olika aktiviteter för att informera om och samla pengar till det internationella arbetet.
Kyrkvärd vid gudstjänster
Kyrkvärdar hjälper till i gudstjänsten med att bland annat välkomna, tända ljus, läsa bibeltexter och ta upp och räkna kollekt.
Det är kyrkorådet som utser kyrkvärdar, men du kan anmäla ditt intresse. Den som är döpt, minst 16 år och folkbokförd i församlingen kan bli kyrkvärd.