Lyssna

Nyhet / Publicerad 7 april 2025

Interreligiösa stipendier att söka

Under 2025 erbjuds ett stipendium för interreligiös praktik en månad i höst på Kirkelig dialogsenter i Oslo och i Drammen och ett stipendium för två månaders internship i höst på interreligiösa Rossing Center i Jerusalem.

Kirkelig dialogsenter i Oslo respektive Drammen har som uppgift att bidra till att göra tros- och livssynsdialog till en integrerad del av församlingars arbete. Under 30 år har centret utvecklat och bidragit med kurser, föreläsningar och undervisningsmaterial i interreligiösa frågor.

Rossing Center for Education and Dialogue är en interreligiös organisation baserad i Jerusalem som främjar ett inkluderande samhälle för alla religiösa, etniska och nationella grupper. Genom utbildning, möte, forskning och rådgivning arbetar Rossing Center för bättre relationer mellan judar, kristna och muslimer i det heliga landet.

Läs mer om dessa möjligheter och hur du ansöker.