En modell med små vita hus, små träd och en korsfäst man på en kulle.
Lyssna

Grundkurs i kristen tro – del 2

Välkommen på en serie träffar för dig som skulle vilja veta mer om kristen tro. Du behöver inga förkunskaper. Om du inte har varit med på första delen får du en chans till det längre fram.

Vi träffas fyra måndagar och en torsdag under våren

Alla tillfällen är på måndagar klockan 17–19 utom sista gången som är en torsdag klockan 16. Alla träffar är i Vilunda församlingshem på Kyrkvägen 9 vid Väsby centrums norra entré. Varje träff har ett eget tema:

  • 17 mars Den historiske Jesus
  • 24 mars Mystik teologi
  • 31 mars Det ondas problem
  • 7 april Om gudstjänst, liturgi och kyrkoår
  • 17 april Påskmåltid

 

Du behöver inte anmäla dig men du får gärna höra av dig till Maria Helena (titta längst ner på sidan) om vi behöver tänka på något särskilt med fikat. Det finns glutenfria och laktosfria alternativ.

Du behöver inte ha varit med på del 1

Du som inte har varit med på del 1 är varmt välkommen att vara med ändå. Du får möjlighet att gå del 1 längre fram.

Vill du fråga något? Hör av dig till oss!

Maria Helena Karlqvist

Mer om Maria Helena Karlqvist

Församlingspedagog, barn och ungdom, skola, undervisning

Thomas Riddervik

Mer om Thomas Riddervik

Präst, samtal och själavård, retreat och meditation