Lyssna

Nyhet / Publicerad 21 november 2024

Påskplantering ersätter vårplantering

Till 2025 tar Kyrkogårdsförvaltningen bort vårblommor (vårpaket) från beställningsutbudet.  Det gör vi som ett led i arbetet för miljön på kyrkogårdarna. Vi har fortfarande plantering till påsk (påskpaket) och sommar (sommarpaket). Här är anledningarna:

 

  • Det krävs mycket energi att odla ettåriga blommor eftersom de ska drivas upp i växthus som värms upp på vintern.
  • Det krävs mycket vatten för att odla ettåriga blommor och de sätts i krukor som ofta är av plast. Krukorna kastas sedan när växterna planteras ut.
  • Blommorna besprutas ofta med bekämpningsmedel som inte gynnar biologisk mångfald.
  • De transporteras ofta lång väg för att distribueras till kund. 
  • Det krävs mycket arbetsresurser för att plantera dem och även att ta bort när de blommat över. De blommar bara en säsong och därför måste man köpa nya varje år.
  • De tas bort när de är som finast för att ge plats åt sommarblommorna som ska planteras runt midsommar. 
  • De kräver mycket bevattning för att inte torka ut och då vattnas även gräset runtom. Därmed växer gräset fortare och behöver klippas oftare. Vilket ju inte gynnar miljön. 
  • Rådjur och harar älskar vårblommor.