Lyssna

Pressmeddelande: Framtiden osäker för nattboendet Vintervärme

Denna vinter har Vintervärme haft fler gästnätter än någonsin. Men trots detta är framtiden för nattboendet lika osäker som alltid. Nu söker vi sponsorer och samarbetspartners.

Denna vinter har Vintervärme haft fler gästnätter än någonsin: 942, vilket gör att beläggningen ökat nästan 20 % mot föregående år. Över 80 volontärer har bidragit med sin tid vilket också är fler än något tidigare år. Men trots detta är framtiden för nattboendet lika osäker som alltid. Nu söker föreningen sponsorer och samarbetspartners.

- Allt känns väldigt osäkert. Vi står nu utan lokal och utan pengar för nästa vinter. Och det är särskilt tråkigt eftersom kommunen vill att vi öppnar redan i november, säger Vintervärmes ordförande Olle Öberg.
Vintervärme har varit i Älvkullegymnasiets gamla lokaler även den här vintern. De fyra nattanställda har tillsammans med två kvällsvolontärer och en nattvolontär hållit nattboendet öppet för både svenska och utländska gäster. Men nu är pengarna slut.
- Att ha en nattanställd på plats har gjort att verksamheten har en mycket bättre kvalitet och säkerhet för både gäster och volontärer. Så det vill vi fortsätta med. Men det kostar pengar. Därför söker vi nu nya medel, förklarar Marie Björklind på Stadsmissionen.

Söker nya samarbeten

Eftersom lokalen inte är tillgänglig nästa år och pengar saknas söker nu föreningen sponsorer och samarbetspartners.
- Det är många människor i Karlstad vars hjärta klappar för Vintervärme, förklarar Ulrik Scheller på Karlstad City Rotaryklubb. Nu söker vi privatpersoner eller företag som vill stötta Vintervärme under längre tid. Vi tänker att det till exempel måste finnas tomma lokaler någonstans i en så här stor stad.

Fortfarande stort engagemang efter 10 år

Vintervärme, som arbetat i 10  år, är en stabil verksamhet som nu arbetar i förening med Karlstad Stadsmission. Tillsammans med Svenska kyrkan, Tingvallakyrkan och Rotary City Karlstad planeras nu nästa säsong – för engagemanget avtar inte.
- Vi vet att de här tre månaderna är väldigt viktiga för de som är hemlösa. De får sova tryggt. Läka sår. Vila ut. Skapa nya kontakter. Hitta nytt hopp. Och det kommer att vara lika viktigt nästa vinter. Och tänk om vi kunde öppna redan i november och få två extra månader av varma nätter, avslutar Olle.

Vintervärme söker sponsorer och samarbeten

Vi behöver din hjälp! Här kan du läsa mer om hur du kan hjälpa nattboendet Vintervärme öppna för hemlösa redan i november.

Vintervärme - tak över huvudet till Karlstads hemlösa 2025

På Vintervärme kan alla som saknar någonstans att sova hitta kvällsmat, värme och trygghet. Vi söker nu fler kvälls- och nattvolontärer som kan skapa trygghet och god miljö varje natt.

Historien om Vintervärme

Här kan du läsa historien och se bilder från de 10 år som Vintervärme funnits. Vi startade 2015 och har arbetat för Karlstads hemlösa sedan dess.