Interiör med diskbänk och spis.
Lyssna

Nyhet / Publicerad 15 oktober 2020 / Ändrad 27 januari 2025

Vi erbjuder LSS-boende

Knivsta pastorat driver sedan 2011 S:ta Maria gruppboende i Alsike. Ett boende med särskild service till vissa funktionshindrade enligt LSS. Vi har även några servicelägenheter.

Multihuset S:ta Maria Alsike inrymmer både förskola och skola. I huset finns också vanliga hyreslägenheter, gruppboende och servicelägenheter för personkrets 1 LSS, rörelsesal och ett kapell. 

På gruppboendet finns mycket erfarenhet och kompetens.

– Vi är väldigt bra på att skapa goda levnadsvillkor för målgruppen. Verksamheten har hög kvalitet och arbetar aktivt för att de som bor hos oss ska trivas. Vi upprättar genomförandeplaner för att stödja våra boende med att uppnå sina mål.

Omgivning och aktiviteter

S:ta Maria ligger i bostadsområdet Alsike, fyra kilometer från Knivsta centrum.

I Alsike finns ett närlivs, restaurang och en större livsmedelsbutik inom gångavstånd. Det finns goda möjligheter att resa kollektivt med buss både till Knivsta och till Uppsala.

Inom gångavstånd finns även tillgång till grönområden, natur och skog.

– Vi erbjuder gemensamma aktiviteter samt möjlighet att delta i pastoratets olika
verksamheter.

Vill du veta mer?

Kontakta föreståndare Britt Åkerström
E-post: britt.akerstom@svenskakyrkan.se
Telefon: 018-34 68 32

Ett individuellt liv i en större gemenskap

Att leva ett aktivt och självständigt liv i samhället, med det egna hemmets trygghet som utgångspunkt, är en av grundtankarna med LSS-boendet i S:ta Maria, mitt i ett bostadsområde.