Lyssna

Nyhet / Publicerad 20 januari 2025 / Ändrad 26 mars 2025

Hopp för en ung generation!

2025 är ekumenikens år - för att uppmärksamma det bjuds det in till ett ekumeniskt präst- och pastorsmöte den 1 april på Storstrand utanför Piteå. För präster och pastorer i Norrbotten och Västerbotten.

1 april 2025 på Storstrand, Mandolingatan 1, Öjebyn 

Vi vill uppmärksamma detta ekumenikens år här i Norrbotten och Västerbotten genom att bjuda in till ett ekumeniskt präst- och pastorsmöte på Storstrand utanför Piteå den 1 april 2025. Vi tror att det är viktigt att vi möts, delar gemenskap, bygger relationer och drömmer tillsammans om kyrkan i vår del av landet. Vi är kallade till enhet och bär alla ansvar för den enhetens uttryck. Därför vill vi samla präster och pastorer under en dag för att dela tankar och längtan kring uppdraget att vara kyrka här i norr.

Vi tror att själva mötet är viktigt, då enheten måste byggas i ömsesidighet och gemenskap. Vi tror också att vi tillsammans kan både göra och vara mer som kyrka än vi kan som enskilda gemenskaper och individer. Mötet kommer därför att fokusera på just gemenskap och relationer – att vi faktiskt får mötas och dela våndan och glädjen i att arbeta i kyrkorna här.

Vi vill också sätta ett särskilt fokus på unga vuxna, då vi ser att vi i nästan alla våra kyrkor kämpar med att ge plats åt unga vuxna och få dem att känna att ”kyrkan är deras”. Patrik Hagman, teolog och författare, Ida Marcusson, stiftsadjunkt, och Mattias Sennehed, universitetspastor, kommer att hjälpa oss att belysa unga vuxnas plats i kyrkan från olika synvinklar. Vi tror att en gemensam utmaning kan hjälpa oss att se enhetens möjligheter ännu tydligare.

Varmt välkomna!

André Jakobsson, regional kyrkoledare, Equmeniakyrkan
David Sundström, pastor och föreståndare, Pingstkyrkan i Luleå
Maria Klasson Sundin, stiftsteolog, Luleå stift
Mats Lindberg, distriktsföreståndare, EFS Västerbotten

Program

09.30 Drop in-fika och registrering
10.00 Morgonandakt och introduktion till dagen
10.45 Ida Marcusson: Det spirar redan – Kyrkan och unga vuxna
11.15 Generationsanalys och nutidstrender
11.30 Paus
11.45 Mattias Sennerhed: Tro på glid – om varför unga lämnar kyrkan
12.30 Lunch
13.30 Patrik Hagman: 4 VÄGAR för en ung generation
14.15 Gruppsamtal
14.45 Fika
15.15 Goda ekumeniska exempel från Norrbotten och Västerbotten
15.45-16.30 Panelsamtal: Vad kan vi som kyrkor göra tillsammans och för en ung generation?
Middag
18.00- cirka 19.30 Ekumenisk gudstjänst

Anmälan via anmälningslänk ovan.
Avgift: 650 kr per person, inkluderar föredrag och mat.
Faktureras i efterhand via Luleå stift.

Träffen erbjuds i första hand till präster och pastorer i Norrbotten och Västerbotten. 
Övriga präster och pastorer erbjuds att delta i mån av plats.

Ekumeniska året 2025

2025 bjuder kyrkorna i Sveriges kristna råd tillsammans in till Ekumeniska året. Då firar vi dels att det är 100 år sedan det stora ekumeniska mötet i Stockholm 1925 och dels att det är 1700 år sedan det första kyrkomötet i Nicea år 325.

Kontakt/Frågor

Maria Klasson Sundin

Maria Klasson Sundin

Stiftsteolog, Luleå stift

Mer om Maria Klasson Sundin

Teologisk fördjupning och fortbildning, ekumenik och religionsdialog.