Kors i aska på vit bakgrund
Lyssna

Nyhet / Publicerad 10 februari 2025 / Ändrad 11 februari 2025

Askonsdagen i S:t Andreas kyrka

Askonsdagen, som i år infaller 5 mars, inleder fastetiden. Mässa med nattvard firas på kvällen och enligt gammal tradition med möjlighet att bli korstecknad med aska.

Askonsdagen inleder fastan

Efter fastlagens tre dagar av fest och förberedelser, som avslutas på fettisdagen, inleds fastan. Det är en förberedelsetid inför påsken. Fastans första dag kallas askonsdag. Dagen har fått sitt namn efter en gammal kristen sedvänja att strö aska på dem som kom till kyrkan och lyfte fram sina synder. Än i dag kan du som gudstjänstdeltagare få ett kors av aska tecknat på din panna eller på din hand i askonsdagsmässan. Korset symboliserar Jesu vandring mot korset och vandringen genom död till nytt liv. 

Askan som används är brända videkvistar från fjolårets palmsöndagsfirande.

Askonsdagsmässa

Askonsdagen 2025 infaller onsdag 5 mars. | S:t Andreas kyrka
Mässa med nattvard firas på kvällen, då det ges möjlighet att bli korstecknad. På onsdagsmorgonen ersätts morgonmässan av morgonbön.

Morgonbön kl. 08.30
Stefan Gummesson, präst

Askonsdagsmässa kl. 19.00
Paula Dubbink, präst

 

Från dina händer till där det händer

Varje dag drabbas människor av krig och katastrofer. 300 miljoner lever i djup kris utan det nödvändigaste. Läget är akut – vi måste agera.

Läs mer och ge en gåva