Lyssna

Föreläsning & samtal med Christian Rück

Söndag 16 mars, 19.00 i Vinterträdgården precis intill Nacka kyrka.

Under Nacka församlings temat suicid bjuder vi in till en serie aktiviteter våren 2025. Syftet är att öka medvetenheten, skapa förståelse och erbjuda stöd. Det inkluderar tankeväckande föreläsningar av experter, en berörande utställning samt samtalsgrupp för gemenskap och reflektion.

Först ut är föreläsning och samtal med Christian Rück, professor i psykiatri och författare till den uppmärksammade boken Ett liv värt att leva: Varför självmord blev människans följeslagare. Boken tilldelades Augustpriset 2024.

Vi välkomnar dig som vill lära dig mer, dela erfarenheter eller bara lyssna. Tillsammans kan vi bryta tystnaden och möta detta svåra ämne med omtanke och hopp.

Sluten samtalsgrupp
Vi bjuder in till en sluten samtalsgrupp för anhöriga till någon som tagit sitt liv. Vi skapar en trygg plats för att dela tankar och känslor. 
Träffarna äger rum 12 mars, 19 mars, 2 april, 16 april i Lillstugan vid Nacka kyrka.

Mer info och anmälan till samtalsgruppen:
gudni.agnarsson@svenskakyrkan.se eller 08-546 061 37

 

Gudni  Agnarsson

Gudni Agnarsson

Medarbetare i Forumkyrkan, Medarbetare i Nacka kyrka, Präst, Välkommen till Nacka församling!