Under aktiviteten Vänlig, Empatisk, Modig, kommer vi genom olika lekar, övningar och samtal fundera över hur man är en bra kompis, vad empatisk betyder och att ha modet att stå upp för sig själv och sina kompisar. Tanken är att detta är ett pass som ska hjälpa eleverna att fundera lite över hur man är en bra kompis. Passet ska även uppmärksamma vilka roller som finns i ett klassrum för att hjälpa dem inför en övergång och en eventuellt ny klass i 7:an.
Passen är ca 60 min och behöver genomföras i en idrottshall eller motsvarande. Vi kommer behöva material som till exempel en stor matta, koner, färgade bollar/ärtpåsar.
Passet kommer börja med en kort introduktion av oss och vad vi ska hitta på tillsammans, för att sedan övergå i en uppvärmningslek så att vi kan bli lite varma och inte så blyga.
Mittendelen av passet består av en eller två samarbetsövningar. Eleverna kommer behöva kommunicera och lyssna på varandra för att kunna lösa uppgiften. Det kommer de få göra genom att de får uppdraget att leda en kompis som har ögonbindel, till att lösa uppgiften. Det är de som styr vad kompisen ska göra, vilket blir ett konkret exempel på hur man kan påverka andra genom kommunikation.
Som avslutning kommer vi dela upp klassen i två grupper för att ha korta samtal om hur det gick under övningarna och vad de hade kunnat göra annorlunda. Vi kommer sedan att fortsätta prata om hur de skulle vilja vara som kompisar, prata om ordet empati och vad det egentligen innebär att vara empatisk. Vi avslutar med att prata om hur svårt det kan vara att leva upp till den bild av en bra kompis som vi byggt upp, att det krävs mod för att våga vara den som går emot alla andra vid till exempel mobbing. Detta möter följande formulering i Lgr22:
Sociala roller och normer i olika sammanhang, till exempel inom familjen och i vänskapsrelationer. Könsroller, jämställdhet och sexualitet.
(Årskurs 4-6, centralt innehåll),
Som avslutning kommer vi att skriva upp 6 adjektiv på hur klassen vill vara som kompisar på ett A3-papper, som klassen sen får med sig tillbaka till klassrummet som en påminnelse om vad de har kommit överens om.
För mer info och intresseanmälan klicka här och scrolla ner