Lyssna

Du är inte ensam

Tillsammans motverkar vi ofrivillig ensamhet!

Skepplanda-Hålanda församling gör under år 2025 en satsning för att motverka ofrivillig ensamhet i våra samhällen. De ny mötesplatserna som vi planerar under året riktar sig främst till människor i ålder 16-29 men är öppet för dig som är både yngre och äldre.

 

Till dessa tillfällena kan du komma precis som du är och precis som du känner dig. Det finns inga krav och man går när man känner sig klar även om kvällen inte är slut. Ingen anmälan krävs och det är gratis. 

 

Detta händer under hösten 

4 februari kl. 18.00-20.00

Pussel & pizza. Denna tisdagskväll är du välkommen till Skepplanda församlingshem för att så enkelt som att pussla och äta pizza!
Ingen anmälan krävs och det är gratis. Pussel finns på plats och pizza beställer vi när vi ses.

18 mars kl. 18.00-20.00 

Frö- och sticklings bytarkväll. Hit är du välkommen med eller utan något i handen. Men för den som vill så kan man ta med sig sticklingar och/eller fröer som man sedan delar med sig av till andra. Du kan antingen ta med dig överblivna fröer i en påse eller redan planterade i små krukor. Sticklingar kan du ta med dig antligen precis som dom är eller resan planerade. 

29 april (återkommer med tid)

Morgan Larsson, författare, radioprogramledare och föreläsare. Morgan har varit med i SöndagsMorgan i P4 och Kvällspasset på P4. 2023 släpptes hans senaste bok: Död, rik och berömd. 

Morgan kommer och föreläser uifrån ämnet Existentiella frågor. Han skriver såhär ”Under mina år på radion, och som författare, har jag jobbat mycket med att lyfta fram det existentiella på sätt som är levande, lockande och ”på riktigt”. Att få folk att ringa in till radion och tala öppet och ledigt om detta kan vara en utmaning, men här delar jag med mig av vad vi gjort som faktiskt fått ämnen som ”döden”, ”meningen med livet” och ”tro”, att inte bara fungera i radio, utan till och med lyfta, och bli till några av de bästa sändningar jag gjort. Det är ett föredrag om hur man talar om existens och livets stora frågor på ett inspirerande sätt, helt enkelt.”

27 maj kl. 18.00-20.00

Baka med Kenny Eriksson. Mer information kommer. 

Pastorsexpeditionen Skepplanda pastorat

Pastorsexpedition, Skepplanda pastorat

Mer om Pastorsexpeditionen Skepplanda pastorat

Öppettider: måndag-torsdag kl. 10.00-12.00