Under vecka 12 har vi haft celebert besök från Musikhögskolan i Piteå, Sveriges nordligaste universitet. Under ledning av Aaron Sunstein, lärare och utbildningsledare, har studenterna i några dagar huserat hos oss och rest runt i vårt orgelrika område om bekantat sig med de unika Schiörlinorglarna i Gammalkil, Slaka, Rappestad och Vikingstad.
På onsdagkvällen gav de en välklingande konsert i Gammalkil med musik av J.S Bach, D. Buxtehude och F. Mendelssohn. Under konsertens gång turades studenterna om att handtrampa orgelns bälgar precis som orgelbyggmästaren Pehr Schiörlin en gång konstruerat för bästa ljudbild.
Aaron och studenterna var mycket glada och tacksamma över att de fick möjlighet att vara här och spela på dessa fantastiska orglar som vi har.
Text: Martin Frodlund