Präster
De nyvigda prästerna kommer att tjänstgöra som pastorsadjunkter i särskilda introduktionsförsamlingar under sitt första år som präster. Därefter är de behöriga att söka tjänst i Svenska kyrkan.
- Moa Bodin - kommer efter vigningen att tjänstgöra i Norrtälje-Malsta församling i Roslagens östra pastorat
- Christina Hedin - kommer efter vigningen att tjänstgöra i Gävle församling
- Oliver Li - kommer efter vigningen att tjänstgöra i Forsa-Högs församling
- Hanna Lind - kommer efter vigningen att tjänstgöra i Balingsta pastorat
- Judit Nymansson Warpe - kommer efter vigningen att tjänstgöra i Vattholma pastorat
- Rikard Svensson - kommer efter vigningen att tjänstgöra i Håbo pastorat
- Stina Wahlund - kommer efter vigningen att tjänstgöra i Almunge pastorat
En präst skall i sitt uppdrag leva som Kristi tjänare, öppen för människors behov och i sitt sinne vara vänd till Gud och hela skapelsen. Med trohet och klokhet skall prästen ge Guds folk vad det behöver för att renas och mogna i tron, så att Guds kärlek blir synlig i världen.
Diakoner
- Andreas Onelius som har fått tjänst som diakon i Söderhamn-Sandarne församling
- Linda Persson Eliasson som har fått tjänst som diakon i Bollnäs pastorat
- Iréne Benthe som har fått tjänst som diakon i Roslagens östra pastorat
Diakonens uppgift i Svenska kyrkan är leva som Kristi tjänare och hjälpa människor att gestalta Guds kärlek. Diakonen ska försvara människors rätt, stå på de förtrycktas sida och uppmuntra och frigöra Guds folk till det som är gott, så att Guds kärlek blir synlig i världen. Diakonen är i och med vigningen behörig till diakontjänster i Svenska kyrkan.
Du kan se vigningen i efterhand på Uppsala pastorats Youtube-kanal.