Lyssna

Nyhet / Publicerad 22 oktober 2024 / Ändrad 23 oktober 2024

Ny kontraktsindelning i Västerås stift

Biskop Mikael Mogren har beslutat om en ny kontraktsindelning för Västerås stift. Åtta kontrakt blir fyra 2026.

- Kontrakten ska fungera som plattformar för stöd och utveckling för församlingarna, till exempel när det gäller fortbildningarna. Därför behöver vi vara fler när vi samlas i kontrakten. Ungdomsarbetet och diakonin mår särskilt bra av samverkan. Då är kontrakten möjliggörare, motiverar Mikael Mogren beslutet. 


Han betonar att den kyrkliga närvaron mitt i människors vardag, fortsatt är allra viktigast.
- Kristen tro börjar i människors hjärtan och tar sin första gestalt intill nattygsbordet eller köksbordet. Kontrakten ska stödja kyrkans närvaro i hem, skola och samhälle. 
De större kontrakten, kan vara kraftfullare i det stödet, tror Mikael Mogren.


De fyra kontrakten kommer bestå av två i Dalarna och två i Västmanland. Domprosten förblir kontraktsprost i domkyrkokontraktet. I Dalarna finns två tjänstgörande prostar som fortsätter sina tjänster. Västmanlands kontrakt har ännu inte fått sin prost. 
- Vem det blir kommer jag avgöra genom bön och lyssnande. Överhuvudtaget behöver vi i våra böner nämna den kraft som nödvändiga förändringar kräver: Blick för det som fungerar och klarhet i vad som måste förändras. Det kräver både saklighet och omsorg, säger Mikael Mogren. 

Text: Hanna Wallsten
Bild: Karta över den nya kontraktsindelningen som gäller från 2026.