Gudrun Persson, forskningsledare vid totalförsvarets forskningsinstitut, FOI
Lyssna

Nyhet / Publicerad 27 mars 2025

”Ryskortodoxa kyrkan och Putin är i symbios”

Gudrun Persson, forskningsledare vid totalförsvarets forskningsinstitut, FOI, skräder inte orden när hon talar om ryskortodoxa kyrkans kopplingar till Rysslands president Vladimir Putin.

Varje år samlar fältprosten, Jenny Ahlén, alla fältpräster och förbandspräster till fortbildningsdagar på Försvarsmaktens högkvarter i Stockholm. Vid dessa dagar nyligen talade biskop Mikael Mogren om ortodoxa kyrkor i Sverige. Han och Gudrun Persson, docent vid Stockholms universitet och forskningsledare vid FOI, hade ett samtal på scen om ryskortodoxa kyrkans verksamhet i Sverige, som uppskattades mycket av åhörarna.
 
Gudrun Persson betonade att ingenting händer i de ryskortodoxa kyrkorna utomlands utan att patriarken i Moskva godkänt det, och att patriarken och Putin är i symbios.  
– Det finns ingen självständig ryskortodox kyrka, konstaterar hon.  

Mikael Mogren lägger till att det finns olika minoritetskyrkor i Ryssland, men att de lever under hård press.  
– Det finns en luthersk kyrka med svenska rötter och en annan med tyska rötter. Och utomlands finns en del ryska teologer som lever i exil. Men de hotas och förföljs.
 
Den ortodoxa kyrkan i Ukraina har valt att underställa sig patriarken i Konstantinopel. 
– Det är ett dramatiskt steg eftersom den ryskortodoxa kyrkan ursprung finns i Ukraina. Men om de inte vill underordna sig Moskva måste de vända sig mot Konstantinopel.  

Åhörarna frågar hur de ska förhålla sig när ryskortodoxa söker kontakt med svenska församlingar eller präster.  
– En kyrka som hyllar kärnvapen och krig är det inte en kyrka man ska ha kontakt med, säger Gudrun Persson. 
Mikael Mogren håller med. 
– Vi får tyvärr inte tro att de är snälla innerst inne, även om det är äldre kvinnor som vill sälja ikoner.  

Text: Hanna Wallsten
Bild: Gudrun Persson, forskningsledare vid totalförsvarets forskningsinstitut, FOI
Foto: Rickard Kilström

Bild: Mikael Mogren
Foto: Åke Paulsson