En bibel ligger uppslagen på ett bokställ.
Lyssna

Befriande bibelläsning, Skogslyckans församlingshem

Tisdagar kl 19.00-20.30.

Välkommen till några öppna och kreativa samtalskvällar om det riktigt viktiga! Ingen förkunskap krävs. Bara en vilja att dela tro och liv. Vad längtar du efter? Vad oroas du över? Vi lever i en på många sätt orolig tid där vi behöver hitta vägar för att värna livet, inte bara det egna utan också det gemensamma.

I Befriande bibelläsning får vi möjlighet att låta våra egna erfarenheter och situationer gå i dialog med bibeltexter på ett sätt som kan ge redskap till förändring, i oss själva och i världen omkring oss. 

Välkommen att börja kvällen med mässa i Skogslyckans kyrka 18.00 med kort efterföljande fika.

Vårterminen 2025

Gruppen träffas följande datum våren 2025:
4/2, 18/2, 11/3, 6/5, 20/5 och 3/6

Vad är Befriande bibelläsning?

När våra egna liv får möta och gå i dialog med Bibelns texter kan vi tillsammans hitta redskap som hjälper oss att inte bara förstå den verklighet vi lever i utan att också kunna vara med och bidra till förändring. Samtalet och delande av liv är själva navet i Befriande bibelläsning. Vi använder ibland även kreativa metoder med färg och form. Det utgår från att alla människor har en kunskap om
Gud genom att vi finns till, även om vi inte alltid har ett språk för det. Genom samtal och övningar i grupp tolkar vi tillsammans texterna utifrån våra egna livserfarenheter och det samhälle vi lever i. Det här sättet att arbeta med bibeltexter har utformats av CEBI, ett ekumeniskt bibelinstitut i Brasilien.

För mer information

Katarina Hedqvist

Präst

Elisabet Axén Henley

Diakon