En grupp personer dansar tillsammans
Lyssna

Singelmingel med högt tempo

Fredagskväll 14 februari, Alla hjärtans dag, var det premiär för singelmingel i Gräshagskyrkan. Trevligt umgänge, allsång, quiz, kvällsmat, andakt och ett intensivt pass med zumbadans stod på programmet.

Kom igen, kom igen! Zumbainstruktör Mie Hellberg från Vettervy träningscenter vet hur man drar i gång ett danspass. Deltagarna i Gräshagskyrkan var snabbt med på noterna, och till tonerna av bland annat Ovan där, Pärleporten och I will survive blev det ett pass med zumba i högt tempo.

–         Mycket bra, det blir guldstjärna till alla deltagare. Zumba är inte dans, utan dansinspirerade rörelser, där jag får plocka vilka rytmer jag vill. Men grunden är marengue, salsa och cumbia, förklarade Mie Hellberg när det blev dags för paus.

Stor variation i musiken

Musiken hade stor variation. Som Ovan där och Pärleporten i lite mer okända versioner, kompletterat med Karibiska toner och musik från bland annat Grekland och Indien.

–         Det är så roligt att få lite annan input med musiken, säger Mie Hellberg.

Hon leder sex zumbapass i veckan, och konstaterar att passet på fredagskvällen var som ett ordinarie i intensitet, bara något kortare.

–         Zumba finns i flera olika varianter och passar alla. Jag leder bland annat på Senioruniversitet, där den yngste är 63 år, den äldsta 95.

Att leda zumbapass i en kyrka tillhör dock inte vanligheten.

–         Har bara gjort en gång tidigare, i Pingstkyrkan i Ölmstad. ”Vad kul” tänkte jag när jag fick frågan hit, säger hon.

”Härligt att få röra sig till musik”

Initiativet uppskattades också av deltagarna.

–         Det var bra, premiär för mig och det blev varmt, säger Gunnar Sandberg, som bor på öster, och lockades till Gräshagskyrkan denna kväll genom annonsen.

–         Härligt att få röra på sig till musik, tycker Eva Lundgren, trogen besökare i Gräshagskyrkan.

–         Jätteroligt, jag gillar motion och rörelse. Jag brukar träna på Friskis, men funderar nu på om jag ska boka i zumbapass, säger Inger Gustafsson, Gräshagsbo och ordförande i kyrkofullmäktige.

Fredagskvällar är ordinarie möteskväll för ungdomsgruppen The Fellowship, som också deltog i zumban.

–         Så de blev nog lite överraskade, säger prästen Anna-Karin Hultman med ett skratt.

Det var hon som van ”zumbautövare” tog iniativet till denna singelkväll för gemenskap, värme och kärlek, som programförklaringen löd.

–         Det var två ideella personer som efter en gudstjänst började skoja om att skapa en härlig kväll för singlar. Så landade vi på Alla hjärtans dag, och alla är förstås välkomna. Jag tror det blir fler sådana här kvällar, kanske ett par gånger per år, säger Anna-Karin Hultman.

Reportage: Mikael Bergström