Arbetet med MIKA - Medmänniskor i Karlshamn
MIKA är en diakonal samlingsplats på ekumeniskt grund för medmänniskor i Karlshamn. Vi är en ideell förening och huvudmän för MIKA är kyrkor och trossamfund verksamma i Karlshamn. MIKA har dubbel innebörd dels genom att profeten Mikas övertygelse och tro blir synligt genom ett liv i kärlek och dels Medmänniskor i Karlshamn.
En mötesplats
- där varje människa kan bli sedd som för den hon är.
- där människors behov och förmågor behandlas med respekt.
- för gemenskap och delaktighet som lindrar ensamhet och skapar hopp.
- som skapar möjlighet till ökad förståelse mellan människor och grupper i vårt samhälle.
- med möjlighet att fördjupa sitt sökande och sin tro.
DIAKONI – Diakonens och Kuratorns arbete med människor i behov.
Diakoni handlar om omsorg och att möta människor i olika livssituationer. Vi erbjuder mötesplatser för samtal och fika, men också enskilda samtal, leva vidare-grupper, för de som förlorat en närstående, samt hembesök.
Asarum-Ringamåla församling följer Biskop Johans uppmaning att stödja människor i nöd och krissituationer, genom att utbildas i begreppet ”Att vara kyrka”!
Lokalt exempel är: Hilma Bergwalls fond
Att vara kyrka
handlar om idealitet, identitet och medarbetarskap. Asarum-Ringamåla församling arbetar med att utveckla arbetet med delaktighet och engagemang genom att involvera, inspirera och rekrytera ideella medarbetare. Syftet är att rusta samordnare och möjliggörare för ideellt engagemang.